Okulary korekcyjne – czym są i do czego służą?

Okulary korekcyjne dobrane w prawidłowy sposób korzystnie wpłyną na wygląd twarzy, a przede wszystkim zapewnią dobre widzenie. Dzięki temu, że okulary korekcyjne produkowane są z wieloma udogodnieniami, osoby noszące je nie muszą rezygnować z aktywności fizycznej oraz przebywania na świeżym powietrzu w różnych warunkach atmosferycznych.

Co to są okulary korekcyjne i do czego są używane?

Okulary korekcyjne to okulary służące do korekty wady wzroku, jakimi są: krótkowzroczność, dalekowzroczność oraz astygmatyzm, a także w pewnym stopniu daltonizm i zez.

Odpowiednio dobrane okulary korekcyjne umożliwiają prawidłowe widzenie, a także wpływają na korektę wady i powodują, że nie ulega ona pogłębieniu.

Okulary korekcyjne muszą skupiać odpowiednią ilość światła na siatkówce, które następnie przechodzi przez rogówkę i soczewkę, aby oko mogło widzieć w sposób prawidłowy.

Jak wybrać okulary korekcyjne?


Podczas wyboru okularów trzeba wziąć pod uwagę następujące czynniki:

  • kształt twarzy i oprawek – dobrze dobrany kształt oprawek wpływa na odpowiednie proporcje twarzy. Kształt oprawek można dobrać w salonie optycznym przy pomocy specjalistów lub samodzielnie za pomocą poradników, jakie znaleźć można w internecie,
  • wielkość szkieł – szkła powinny być wielkością dobrane do kształtu i wielkości twarzy, ponieważ zbyt duże szkła zasłonią całą twarz i będą wyglądać niekorzystnie, a zbyt małe mogą wpływać na śmieszny wygląd,
  • materiał – to z czego wykonane są szkła i oprawki ma wpływ na długość użytkowania okularów,
  • wygoda – ważne jest, aby okulary nie uciskały za uszami i nie zsuwały się z nosa, a także nie cisnęły jego nasady,
  • kolor i styl – styl okularów dobrać można do charakteru, natomiast kolor oprawek powinien być dobrany do koloru oczu oraz włosów.

W czasie wyboru okularów trzeba uważać, aby linia oprawek nie sięgała wyżej niż brwi. Ważne jest, aby dolna krawędź oprawek nie sięgała do policzków, ponieważ sprawi to, że używanie okularów będzie niekomfortowe.

W jaki sposób należy dbać o okulary korekcyjne?

Okulary można kupić u optyka, a także w aptece lub sklepach sieciowych. Należy jednak pamiętać, że aby okulary prawidłowo spełniały swoją funkcję, muszą być odpowiednio dobrane do występującej wady wzroku.

Podczas używanie okularów ważne jest, aby były one utrzymywane w czystości, ponieważ wpłynie to na komfort podczas ich użytkowania. Szkła okularów można czyścić, używając specjalnych chusteczek nawilżanych lub płynem do okularów i szmatką z mikrofibry.

Zabrania się wycierania szkieł w odzież lub papier toaletowy, ponieważ może to doprowadzić do porysowania szkieł, co będzie wpływało na jakość widzenia.