Wszystko co musisz wiedzieć o okularach przeciwsłonecznych

Promienie UV są niewidoczne dla oka, dlatego często nie docenia się szkód, jakie wyrządzają. Skutkiem takiego narażenia może być cały szereg chorób. Mało kto wie, że promienie słoneczne odbijające się od śniegu również szkodzą zdrowiu oczu (więcej). Naukowcy twierdzą, że nawet 80% promieniowania UV, które odbija się od powierzchni śniegu, jest pochłaniane przez rogówkę i soczewkę.

Nowoczesna optyka oferuje wiele sposobów ochrony oczu. A dla tych, którzy również potrzebują korekcji wzroku, czołowi producenci oferują swoje najnowsze osiągnięcia – soczewki ze specjalną powłoką.

Soczewki polaryzacyjne niezawodnie chronią przed odblaskami.

Różne rodzaje soczewek

Soczewki polaryzacyjne niezawodnie chronią przed odblaskami. Olśnienie pojawia się, gdy światło odbija się od różnych powierzchni: wody, śniegu, samochodów i nawierzchni dróg. Ponadto powstają nie tylko w jasnym świetle, ale również w warunkach atmosferycznych ograniczających widoczność jak – mgła, dym, deszcz czy smog. Blask zmniejsza ostrość widzenia i kontrast obrazu, zmienia postrzeganie kształtu i koloru przedmiotów oraz powoduje zmęczenie oczu. Okulary Jaguar z soczewkami polaryzacyjnymi zapewniają ochronę podczas jazdy i uprawiania sportów na świeżym powietrzu znacznie lepiej niż zwykłe okulary przeciwsłoneczne.

Obecnie soczewki polaryzacyjne są dostępne we wszystkich wzorach i materiałach. Istnieją również fotochromowe soczewki polaryzacyjne, które oprócz ochrony przed odbitym światłem, zmieniają przenikanie światła w zależności od natężenia strumienia świetlnego.

Wygląd soczewek

Zalecenia dotyczące ochrony wzroku zimą nie różnią się od zaleceń dotyczących wyboru okularów przeciwsłonecznych w innej porze roku

Oprócz ochrony naszych oczu przed promieniami UV ważne jest dla wielu z nas zachowanie atrakcyjnego wyglądu okularów. Podczas aktywności na świeżym powietrzu bardzo wygodne jest stosowanie nowoczesnych, dopasowanych okularów sportowych, także tych z soczewkami korygującymi.

Zalecenia dotyczące ochrony wzroku zimą nie różnią się od zaleceń dotyczących wyboru okularów przeciwsłonecznych w innej porze roku. Kupując okulary przeciwsłoneczne, należy zwrócić uwagę na poziom ochrony przed promieniowaniem UV. Producenci często umieszczają na specjalnej naklejce granicę pełnego odcięcia zakresu UV w nanometrach. Ta granica wskazuje długość fali, poniżej której następuje całkowita (prawie 100%) absorpcja promieniowania UV. Jeśli granica całkowitej absorpcji promieniowania UV jest wyższa niż 350 nm, to wystarcza do skutecznej ochrony oczu. Należy pamiętać, że plastikowe soczewki lepiej chronią oczy przed promieniowaniem ultrafioletowym niż soczewki mineralne. Pochłaniają promieniowanie UV do 350 nm.