Jak dobrać okulary do kształtu męskiej twarzy?

Wybór odpowiednich okularów korekcyjnych często przysparza wielu dylematów. Oprócz prawidłowej mocy szkieł duże znaczenie mają także oprawki, które powinny być dopasowane m.in. do kształtu twarzy. Czym warto się kierować, wybierając oprawki do okularów męskie? Podpowiadamy!

Jak określić kształt twarzy męskiej?

Wśród podstawowych kształtów twarzy znajdują się: trójkątna, kwadratowa, owalna oraz okrągła. Pierwszy z nich charakteryzuje się szczęką węższą niż czoło. Drugi z kolei wyróżnia się mocno zarysowaną szczęką o szerokości podobnej do czoła. Twarz owalna przypomina rozciągniętą literkę “O”, natomiast owalna – tak jak wskazuje jej nazwa – przypomina owal.

Wybór odpowiednich okularów korekcyjnych często przysparza wielu dylematów
Image of handsome business man near business center looking camera wearing glasses.

Jakie oprawki do trójkątnej twarzy?

Trójkątna twarz niezwykle korzystnie prezentuje się przede wszystkim w subtelnych okularach (https://uroda.abczdrowie.pl/twarz-trojkatna). W tym przypadki oprawki do okularów męskie powinny być okrągłe bądź owalne – takie delikatne modele nie zaburzą proporcji twarzy i świetnie wpłyną na jej symetrię.

Jakie oprawki do kwadratowej twarzy?

Kwadratowa twarz kojarzy się z wyrazistą szczęką i mocno zaznaczonymi kośćmi jarzmowymi. Aby złagodzić nieco jej proporcje warto zdecydować się na owalne lub “kocie” oprawki. Niekorzystnie mogą natomiast prezentować się propozycje kwadratowe.

Jakie oprawki do owalnej twarzy?

Posiadacze owalnej twarzy mogą wybierać spośród wielu propozycji. W przypadku tego kształtu niemalże każde oprawki do okularów męskie wypadają bardzo korzystnie. Sprawdzą się więc nie tylko delikatne okrągłe okulary, ale również kwadratowe, pilotki czy panto. Warto jednak pamiętać o jednej zasadzie – oprawki nie powinny wystawać poza obrys twarzy, aby niepotrzebnie jej nie poszerzać.

Panowie z okrągłą twarzą powinni sięgać przede wszystkim po okulary prostokątne oraz kwadratowe
Image of handsome business man near business center looking aside.

Jakie oprawki do okrągłej twarzy?

Panowie z okrągłą twarzą powinni sięgać przede wszystkim po okulary prostokątne oraz kwadratowe. Taki wybór pozwoli na podkreślenie delikatnych rysów, a co więcej – nada twarzy wyrazistości i oryginalnego charakteru.

Czym kierować się przy wyborze koloru oprawek w okularach męskich?

Wybór koloru oprawek może być sporym dylematem. Warto jednak wziąć pod uwagę kilka czynników, które z pewnością ułatwią podjęcie decyzji. Jeśli zależy Ci na wyróżnieniu się z tłumu i podkreśleniu oryginalnego stylu, postaw na oprawki do okularów męskie w kontrastowych kolorach – czerwone, niebieskie bądź zielone. Takie barwy doskonale będą komponować się również z ciemnymi włosami. Jeśli jednak wolisz klasyczne propozycje, zastanów się nad kupnem oprawek czarnych bądź popielatych. To bezpieczna i uniwersalna opcja, która dopasuje się do każdej stylizacji. Ciekawą alternatywą są także przeźroczyste oprawki, które szczególnie w ostatnim czasie cieszą się sporą popularnością.

Jaki materiał oprawek męskich sprawdzi się najlepiej?

Choć trudno jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, który materiał oprawek do okularów męskich sprawdzi się najlepiej, warto pamiętać o tym, że powinien on być wysokiej jakości. Dlaczego? Ponieważ okulary korekcyjne towarzyszą nam przez większą część dnia i są narażone m.in. na czynniki atmosferyczne czy kontakt z wodą. Właśnie dlatego najlepiej sięgać po oprawki do okularów męskie z następujących materiałów:

  • hipoalergiczny plastik (acetat),
  • stal nierdzewna,
  • tytan,
  • monel.

Ciekawą alternatywą są także modne oprawki drewniane lub bambusowe, natomiast mogą one przysparzać nieco trudności pielęgnacyjnych. Właśnie z tego względu wielu Panów decyduje się na nie w przypadku drugich okularów, zarezerwowanych np. specjalne wyjścia czy wyjątkowe okazje. Te pierwsze, “codziennie” okulary powinny posiadać lekkie i wygodne oprawki, odporne na korozję i gwarantujące komfort użytkowania.